ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Wystawa
Ambasadora
Łódzkiego
Plastyka
- Józefa Panfila


Wystawa Ambasadora Łódzkiego Plastyka
- Józefa Panfila


We wtorek, 22 maja gościliśmy wyjątkowego artystę. Naszą szkołę odwiedził – Józef Panfil, Ambasador Łódzkiego Plastyka. Przypominamy, że to jeden z najwybitniejszych polskich pejzażystów, który w swoim dorobku ma także psychologizujące portrety, oryginalnie kadrowane fragmenty architektury, martwe natury i nastrojowe widoki wnętrz sakralnych. Józef Panfil uprawia malarstwo olejne i akrylowe, ogromną wagę przywiązuje również do rysunku, który w jego twórczości odgrywa istotną rolę.

Artysta, wychodząc od realistycznego warsztatu, popartego wielką wrażliwością na zmiany koloru, światła i kompozycji, wypracował indywidualny sposób malowania. Chociaż uznawany jest za kontynuatora tradycji polskiej szkoły pejzażu, z równym zaangażowaniem uwiecznia też europejskie widoki – Grecji, Chorwacji, Włoch, Hiszpanii i Francji. Jego prace są efektem podróży, w których regularnie uczestniczy od 1994 roku.

22 maja w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi otwarto wystawę, na której zaprezentowano wybrane obrazy Józefa Panfila. W wernisażu uczestniczyła cała społeczność szkolna. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie z przyjemnością oglądali prace „pejzażysty ze Smardzewic”. Pod wrażeniem były także – Elżbieta Czajka, dyrektor Bursy Szkół Artystycznych oraz Monika Nowakowska, specjalista ds. organizacji wystaw i upowszechniania Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, które odwiedziły naszą szkołę.

Obrazy Józefa Panfila zadziwiały swoją różnorodnością i bogactwem, ich iluzjonistyczna plastyczność i „zrównoważona dyscyplina kolorystyczna” wywoływały „efekt lśnienia”. Obserwując je, dostrzegaliśmy, że stanowią one moc wrażeń i emocji zatrzymanych w kadrze. Uczniowie docenili fakt, że mogli podziwiać prace artysty, który niegdyś kończył ich szkołę. Było to dla nich niezwykle wartościowe i budujące doświadczenie, które pozwoliło im uwierzyć, że konsekwentna praca i pasja prowadzą „na szczyt”, są źródłem spełnienia i sukcesów.


Karolina Woszczyk

Zapraszamy do galerii: ...więcej,