ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Galeria
- plenery

  

PLENER MALARSKI (jesienny)
22-26 września 2014 r.
w miejscowości - Podzamcze k/Ogrodzieńca
klasa III A LP - rok szkolny 2014/2015

WYCHOWAWCA/OPIEKUN: mgr Anna Papiernik-Zgórniak
OPIEKA ARTYSTYCZNA NA PLENERZE: mgr Karolina Piela

W pierwszy plener malarski w roku szkolnym 2014/2015 wybraliśmy się do urokliwej miejscowości Podzamcze położonej w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Gmina Ogrodzieniec słynie z najbardziej reprezentatywnych dla Szlaku Orlich Gniazd ruin zamku, u których bram położony był nasz ośrodek.

Tuz po zakwaterowaniu w klimatycznym gościńcu wybraliśmy się na zwiedzanie okolicy w poszukiwaniu malarskich kadrów. Oczywistym motywem były główne atrakcje turystyczne – ruiny zamku pamiętającego średniowiecze oraz gród na Górze Birów. Te historyczne miejsca okalała inspirująca nas przyroda – biel skał kontrastująca z dojrzałą zielenią zbliżającej się jesieni. Zmagaliśmy się z uchwyceniem klimatu tego miejsca, zaznaczeniem pory dnia określonej przez światło, poszukiwaniu relacji barwnych i przestrzennych w obrazie.

W trzecim dniu pleneru mogliśmy cieszyć się sprzyjającą pogodą, co pozwoliło zniwelować zaległości malarskie z poprzednich dni. Ten owocny w pracę dzień zwieńczyła kolacja w formie ogniska na dziedzińcu zamkowym. Śpiewom i żartom nie było końca, z zamku wygoniły nas dopiero opowiadane sobie legendy z murów Podzamacza połączone z nadchodzącym chłodem nocy.

Mimo, że pogoda w większości czasu nie zachęcała do wyjścia w plener, staraliśmy się pracować intensywnie, by zrealizować wyznaczone cele. Poza codziennymi korektami odbywającymi się w trakcie malowania (o ile nauczycielce udało się nas znaleźć poukrywanych w zakamarkach zamku i okolicy) oraz po kolacji. Plener zakończył wspólny przegląd prac, po którym otrzymaliśmy oceny za poszczególne zadania wyznaczone przez nauczycieli rysunku i malarstwa: p. Grażynę Olczyk i p. Karolinę Pielę.

Zapraszamy do odwiedzenia galerii - ... więcej